Par tehniskās analīzes patterniem tiek dēvēti grafiskie zīmējumi, modeļi, kas kalpo par papildus indikāciju koeficienta svinga prognozē. Vieni no izplatītākajiem patterniem ir 4 veida trūsstūri:
1) Augšupejošs trīsstūris – trends pret horizontālu pretestības līmeni. Zemākās grafika virsotnes vienmērīgi pieaug – liecinot par LAY puses pārsvaru. Trends ir spēcīgāks par atbalsta līmeni, tāpēc vairākos gadījumos šāds trīsstūris iezīmēs augšupejošu svingu, retāk – lejupejošu. Ja koeficients šķērso pretestības līmeni, svings būs augšupejošs; ja koeficients šķerso trenda līniju, svings būs lejupejošs.
2) Lejupejošs trīsstūris – trends pret horizontālu atbalsta līmeni. Augšējās grafika virsotnes vienmērīgi sarūkst – liecinot par BACK puses pārsvaru. Trends ir spēcīgāks par atbalsta līmeni, tāpēc vairākos gadījumos šāds trīsstūris iezīmēs lejupejošu svingu, retāk – augšupejošu. Ja koeficients šķērso atbalsta līmeni, svings būs lejupejošs; ja koeficients šķerso trenda līniju, svings būs augšupejošs.
3) Simetrisks trīsstūris – atbalsta un pretestības līmeņi, kas novietoti viens pret otru. Slīpi novilktas līnijas veido sarūkošu tuneli, kas liecina par BACK un LAY puses spiediena pieaugumu. Ja koeficients šķērso pretestības līmeni, svings būs augšupejošs; ja koeficients šķērso atbalsta līmeni, svings būs lejupejošs.
4) Paplašinošs tŗīsstūris – atbalsta un pretestības līmeņi, kas attālinās viens no otra. Slīpi novilktas līnijas veido paplašinātu tuneli, kas liecina par BACK un LAY puses spiediena atslābumu. Ja koeficients šķērso pretestības līmeni, svings būs augšupejošs; ja koeficients šķērso atbalsta līmeni, svings būs lejupejošs.
Skaidrība par tehniskās analīzes patterniem kalpo par papildus singālu svinga sākumam. Vēl pēdējo reizi atgriezīsimies pie iepriekš apskatītā piemēra:
Grafikā B ir skaidri saskatāms lejupejošs trīsstūris. Kopā ar izteiktām līnijām (3 virsotnes uz katras), saistīto grafiku, kurā novērojama koeficienta augšupeja, un naudas apjoma kontrastu abos grafikos – svinga prognozei bija lemts piepildīties. Jo vairāk signālu, jo spēcīgāki tie ir – jo mazāks risks, atverot pozīciju.
Bez trīsstūriem pastāv arī retāk sastopami patterni, kā dubultais dibens, galva un pleci, karogi, tase u.c. patterni, kurus šajā aprakstā dziļāk neiedziļināsimies. Tikai lai gūtu nelielu vizuālu priekštatu, zemāk varam aplūkot pāris no tiem:
Secinājumi
Lai veiksmīgi izmantotu tehnisko analīzi ir jāsaprot pāris lietas:
- Pirmām kārtām – tehniskā analīze NAV 100% garants kā pelnīt sporta biržā. Tāpat kā jebkura stratēģija – arī šaj ir savs realizācijas procents. Ne vienmēr, atverot pozīciju, tirgus ies vēlamajā virzienā – un tas ir jāpieņem. Tikai pareizi kontrolējot zaudējumus, neļaujot tiem pārsniegt potenciālo peļņu no viena veiksmīgi notverta svinga, ir iespējams gūt pastāvīgu un pienācīgu ienākuma plūsmu.
- Lai sasniegtu augstu realizācijas procentu – ir jāapbruņojas ar pacietību! Jo vairāki signāli liecina par svingu, jo lielāka iespēja, ka jūs to notversiet. Pacietība nepieciešama, lai sagaidītu šos signālus. Pieredze attīstīs intuīciju. Uzticaties atvērtām pozīcijām un pacietīgi gaidiet, kad sāksies svings. Tikai pacietīgais pabeigs iesākto, bet steidzīgais paklups pusceļā.