Lapas satura rādītājs
Aktuālākā tēma internetā pēdējos pāris mēnešus – mākslīgā intelekta robots ChatGPT. Labāk pievērsiet tam uzmanību, pat ja jums nav interesants mākslīgais intelekts.
WOW! Chat GPT strādā arī latviešu valodā!
Šis rīks, ko izstrādājis mākslīgā intelekta jomā spēcīgs spēlētājs OpenAI, ļauj jums uzdot jautājumus un saņemt atbildes. ChatGPT var atbildēt dažādos stilos, piemēram, sarunvalodā, oficiālā valodā u.c.. Bots atceras jūsu dialoga pavedienus, izmantojot iepriekšējos jautājumus un atbildes, lai sagatavotu nākamās atbildes. Atbildes tas iegūst no milzīga apjoma informācijas internetā.
ChatGPT ir milzīgs. Šķiet, ka rīks ir diezgan zinošs jomās, kurās ir pieejami labi mācību dati, no kuriem tas var mācīties. Tas vēl nav viszinošs vai pietiekami gudrs, lai aizstātu visus cilvēkus, taču tas var būt radošs, un tā atbildes var izklausīties gluži autoritatīvi. Dažas dienas pēc palaišanas ChatGPT bija izmēģinājis vairāk nekā miljons cilvēku.
Un tas kļūst par lielu biznesu. Microsoft apsolīja ieguldīt miljardiem dolāru OpenAI un janvārī paziņoja, ka tā iestrādās šīs funkcijas mākoņpakalpojumos. OpenAI paziņoja par 20 ASV dolāru mēnesī maksājošu pakalpojumu ChatGPT Plus, kas reaģē ātrāk un ātrāk iegūst jaunas funkcijas.
Taču esiet piesardzīgi, brīdina ChatGPT radītājs: “Patlaban nevajag paļauties uz ChatGPT, attiecībā uz ko svarīgu,” tviterī raksta OpenAI vadītājs Sems Altmans.
Kas ir ChatGPT?
ChatGPT ir mākslīgā intelekta čatošanas sistēma, ko OpenAI izlaida novembrī, lai parādītu un pārbaudītu, ko spēj paveikt ļoti liela un jaudīga mākslīgā intelekta sistēma. Jūs varat tai uzdot neskaitāmus jautājumus un bieži vien saņemsiet noderīgu atbildi.
Piemēram, jūs varat tai uzdot enciklopēdiskus jautājumus, piemēram, “Paskaidrojiet Ņūtona kustības likumus”. Jūs varat tai pateikt: “Uzraksti man dzejoli,” un, kad tas tiks izdarīts, varat pateikt: “Tagad uzraksti to aizraujošāku.” Jūs varat lūgt tam uzrakstīt datorprogrammu, kas parādīs visus dažādos veidus, kā var sakārtot burtus kādā vārdā.
Šeit ir āķis: ChatGPT neko īsti nezina. Tas ir mākslīgais intelekts, kas ir apmācīts atpazīt modeļus milzīgos teksta apjomos, kas iegūti no interneta, un pēc tam tālāk apmācīts ar cilvēka palīdzību, lai nodrošinātu noderīgāku un labāku dialogu. Saņemtās atbildes var izklausīties ticamas un pat autoritatīvas, taču, kā brīdina OpenAI, tās var izrādīties pilnīgi nepareizas.
Tērzēšanas roboti jau gadiem ilgi interesē uzņēmumus, kas meklē veidus, kā palīdzēt klientiem saņemt nepieciešamo, un mākslīgā intelekta pētniekus, kuri cenšas atrisināt Tjūringa testu. Tā ir slavenā “Imitācijas spēle”, ko datorzinātnieks Alans Tjūrings 1950. gadā ierosināja kā veidu, kā novērtēt inteliģenci: Vai cilvēks, sarunājoties ar cilvēku un datoru, var noteikt, kurš ir kurš?
Taču tērzēšanas robotiem ir nelāga pagātne, jo uzņēmumi ar ierobežotiem panākumiem ir mēģinājuši tos izmantot cilvēku vietā klientu apkalpošanas darbā. Pētījumā, kurā piedalījās 1700 amerikāņu un kuru sponsorēja uzņēmums Ujet, kura tehnoloģija apkalpo kontaktus ar klientiem, atklājās, ka 72 % cilvēku čatbotus uzskata par laika izšķērdēšanu.
ChatGPT ir strauji kļuvis par plaši izmantotu rīku internetā. UBS analītiķis Lloids Valmslijs februārī lēsa, ka ChatGPT janvārī sasniedza 100 miljonus lietotāju mēnesī, divu mēnešu laikā paveicot to, kas TikTok prasīja aptuveni deviņus mēnešus, bet Instagram – divarpus gadus. Taču The New York Times, atsaucoties uz iekšējiem avotiem, apgalvoja, ka ChatGPT izmanto 30 miljoni cilvēku.
Kādus jautājumus varat uzdot?
Jūs varat uzdot jebko, lai gan, iespējams, nesaņemsiet atbildi. OpenAI piedāvā dažas kategorijas, piemēram, fizikas skaidrojumus, dzimšanas dienas svinību idejas un palīdzību programmēšanas jautājumos.
Es lūdzu tai uzrakstīt dzejoli, un tā to izdarīja, lai gan nedomāju, ka kāds literatūras eksperts būtu sajūsmā. Pēc tam palūdzu to padarīt aizraujošāku, un lūk, ChatGPT to papildināja ar tādiem vārdiem kā kaujas lauks, adrenalīns, pērkons un piedzīvojums.
Viens traks piemērs rāda, ka ChatGPT ir gatavs vienkārši iet uz priekšu jomās, kurās cilvēki baidītos ieiet: komanda uzrakstīt “tautasdziesmu par rūsas programmas rakstīšanu un cīņu ar mūža laikā pieļautajām kļūdām”.
ChatGPT zināšanas ir plašas, un tā spēja izsekot sarunai ir apbrīnojama. Kad prasīju tai vārdus, kas rīmējas ar “lillā”, tā piedāvāja dažus ieteikumus, bet, kad es atbildēju: “Kā būtu ar rozā?”, tā ne mirkli nekavējās. (Ir arī daudz citu labu vārdu, kas varētu tikt rīmēti ar “rozā”.)
Kad es jautāju: “Vai ir vieglāk aiziet uz randiņu, ja esi emocionāls vai nosvērts?” GPT daļēji atbildēja: “Dažiem cilvēkiem emocionāli cilvēki var šķist pievilcīgāki, savukārt citus var piesaistīt nosvērti un pārliecinoši cilvēki. Kopumā, ja saskarsmē ar citiem cilvēkiem esat patiess un autentisks, tas, visticamāk, būs efektīvāk, lai iegūtu randiņu, nekā cenšoties iekļauties noteiktā formā vai personāžā.”
Jums nav tālu jāmeklē, lai atrastu stāstus par to, kā šis robots pārsteidz cilvēkus. Twitter ir pārpildīts ar lietotājiem, kas demonstrē mākslīgā intelekta meistarību mākslas ieteikumu ģenerēšanā un koda rakstīšanā. Daži pat ir pasludinājuši, ka “Google ir mirusi”.
CNET rakstnieks Deivids Lumbs (David Lumb) ir izveidojis sarakstu ar dažiem noderīgiem veidiem, kā ChatGPT var palīdzēt, taču arvien parādās arī citi. Kāds ārsts stāsta, ka viņš to ir izmantojis, lai pārliecinātu veselības apdrošināšanas sabiedrību apmaksāt pacienta procedūru.
Vai ChatGPT ir bezmaksas?
Jā, vismaz pagaidām, bet janvārī OpenAI pievienoja maksas versiju, kas reaģē ātrāk un turpina darboties pat lietošanas maksimuma laikā, kad citi saņem ziņojumus “ChatGPT šobrīd ir noslogots”.
Ja vēlaties, varat pierakstīties gaidīšanas sarakstā. OpenAI Altmans brīdināja, ka ChatGPT “skaitļošanas izmaksas ir pārāk augstas” – pēc Altmana aplēsēm tās ir daži centi par atbildi. OpenAI iekasē maksu par DALL-E mākslu, tiklīdz tiek pārsniegts pamata bezmaksas lietošanas līmenis.
Tomēr šķiet, ka OpenAI ir atradusi klientus, visticamāk, saviem GPT rīkiem. Saskaņā ar Reuters datiem tā ir paziņojusi potenciālajiem investoriem, ka 2023. gadā sagaida 200 miljonu ASV dolāru ieņēmumus, bet 2024. gadā – 1 miljardu ASV dolāru.
Vai ChatGPT palīdzēs skolēniem labāk špikot?
Jā, bet, tāpat kā daudzu citu tehnoloģiju attīstības gadījumā, tā nav vienkārša vienpusēja situācija. Pirms vairākiem gadu desmitiem skolēni varēja kopēt enciklopēdiju ierakstus, bet pavisam nesen viņi varēja meklēt internetā un iedziļināties Vikipēdijas ierakstos. ChatGPT piedāvā jaunas iespējas, sākot no palīdzības pētniecībā un beidzot ar mājasdarbu pildīšanu tieši jūsu vietā. Daudzas ChatGPT atbildes jau tagad izklausās pēc studentu esejām, lai gan bieži vien to tonis ir aizspriedumaināks un pedantiskāks, nekā rakstnieks vēlētos.
Google programmētājs Kenets Gudmens izmēģināja ChatGPT vairāku eksāmenu laikā. ASV Medicīnas licencēšanas eksāmenā tas uzrādīja 70 % rezultātu, juristu eksāmenā – 70 %, citā juridiskajā testā – daudzvalstu profesionālās atbildības eksāmenā – deviņus no 15 pareizajiem atbilžu variantiem, Ņujorkas štata vidusskolas ķīmijas eksāmena vairāku atbilžu variantu daļā – 78 %, bet uzņemšanas testā juridiskajās augstskolās – 40. procentu punktu.
Vidusskolas skolotājs Daniels Hermans secināja, ka ChatGPT jau tagad raksta labāk nekā lielākā daļa mūsdienu skolēnu. Viņš ir šaubās starp apbrīnu par ChatGPT potenciālo lietderību un bailēm par tā kaitējumu cilvēku mācībām: “Vai šis brīdis ir vairāk līdzīgs kalkulatora izgudrošanai, kas glāba mani no garlaicīgas dalīšanas, vai arī vairāk līdzīgs klavieru izgudrošanai, kas laupa mums to, ko var nodot tikai ar cilvēka emocijām?”.
Dastins Jorks, Maryville Universitātes komunikācijas docents, cer, ka pedagogi iemācīsies izmantot ChatGPT kā rīku un sapratīs, ka tas var palīdzēt skolēniem domāt kritiski.
“Pedagogi domāja, ka Google, Vikipēdija un pats internets sagraus izglītību, bet tā nav,” teica Jorks. “Mani visvairāk uztrauc pedagogi, kas var aktīvi censties atturēt no tādu mākslīgā intelekta, kā ChatGPT, atzīšanas. Tas ir rīks, nevis ļaundaris.”
Taču uzņēmumi, kas vidusskolām un universitātēm pārdod rīkus plaģiātisma atklāšanai, tagad paplašina savu darbību, lai atklātu arī AI.
Viens no tiem, Coalition Technologies, savā tīmekļa vietnē piedāvā AI satura detektoru. Cits uzņēmums, Copyleaks, izdeva bezmaksas Chrome paplašinājumu, kas paredzēts, lai atklātu ChatGPT ģenerētu tekstu, izmantojot tehnoloģiju, kas ir 99 % precīza, teica izpilddirektors Alons Jamins. Taču viņš teica, ka tas ir “nebeidzams kaķu un peļu spēles process”, lai mēģinātu atrast jaunas metodes, kas traucētu detektoriem.
Copyleaks veica skolēnu uzdevumu, ko skolas augšupielādēja savā sistēmā, agrīnu testu. “Aptuveni 10 % skolēnu uzdevumu, kas iesniegti mūsu sistēmā, ietver vismaz zināmā mērā mākslīgā intelekta radītu saturu,” teica Jamins.
OpenAI februārī sāka izmantot savu mākslīgā intelekta rakstīta teksta detektoru. Taču viens no plaģiātu atklāšanas uzņēmumiem CrossPlag paziņoja, ka tā testā pamanīja tikai divus no 10 mākslīgā intelekta radītiem fragmentiem. “Lai gan atklāšanas rīki būs būtiski, tie nav nekļūdīgi,” teica uzņēmums.
Vai ChatGPT var rakstīt programmatūru?
Jā, bet ar ierobežojumiem. ChatGPT var izsekot cilvēku veiktajiem soļiem un var ģenerēt reālu programmēšanas kodu. “Tas mani pārsteidz,” februārī teica viens programmētājs, Imgur vietnē parādot komandu secību, ko viņš izmantoja, lai uzrakstītu programmatūru automobiļu remonta centram. “Tas būtu prasījis vismaz stundu darba, bet man tas prasīja mazāk nekā 10 minūtes.”
Tīmeklī ir pietiekami daudz programmatūras, lai ChatGPT patiešām varētu darboties. Viens no izstrādātājiem, Cobalt Robotics tehnoloģiju direktors Ēriks Šluncs (Erik Schluntz), tviterī rakstīja, ka ChatGPT sniedz pietiekami noderīgus padomus, lai trīs dienu laikā viņš ne reizi nebūtu atvēris StackOverflow un meklējis padomu.
ChatGPT var analizēt regulārās izteiksmes (regex), kas ir spēcīga, bet sarežģīta sistēma, ar kuras palīdzību var pamanīt konkrētus modeļus, piemēram, datumus teksta virknē vai servera nosaukumu tīmekļa vietnes adresē. “Tas ir tāpat kā būt pieejamam programmēšanas skolotājam 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā,” par ChatGPT spēju izskaidrot regeksus tviterī rakstīja programmētājs Džeimss Blekvels (James Blackwell).