Taupīšana nav tikai par naudu, bet arī par laiku, zaļāku dzīvesveidu un veselīgāku ķermeni
Septembrī veiktajā Baltijas iedzīvotāju aptaujā secināts, ka gandrīz 40% Latvijas iedzīvotāju pašreizējā ekonomiskajā situācijā nav iespēju veidot uzkrājumus. Straujais energoresursu un pārtikas cenu kāpums daudziem licis aizdomāties un interesēties par iespējām ietaupīt. Ja tiek runāts par taupīšanu, bieži vien to saista tieši ar finansēm, bet patiesībā ir vairākas jomas, kurās jūtams uzlabojums tiklīdz pārvērtē ikdienas ieradumus. Šajā rakstā apskatīsim, kā pamainīt ēšanas ieradumus, lai ietaupītu laiku, naudu un arī nedaudz uzlabotu veselības stāvokli.
Termokrūze vai kafija līdzņemšanai?
Kafija ir viens no populārākajiem dzērieniem pasaulē, statistikas dati vēsta, ka ik dienu pasaulē tiek izdzerti divi miljardi kafijas tasīšu. Latviešu kafijas dzeršanas paradumi pārsteidz vēl vairāk – aptuveni 80% iedzīvotāju ikdienā patērē kafiju vai kafiju saturošus dzērienus. Īsti kafijas cienītāji nespēj iedomāties dienu bez kafijas. Kādam kafija nepieciešama, lai pamostos, citam, lai sevi iepriecinātu, vēl kādam melna, stipra kafija un bezmaksas azartspēļu automāti ir gaidītākā nedēļas nogales izprieca.
Bieži vien cilvēki neapzinās, cik daudz naudas patērē līdzņemšanas kafijas iegādei. Salīdzinot ar iepriekšējā gada vasaru, kafijas cena augusi par 34%. Līdzņemšanas kafijas cena šobrīd svārstās starp 2 līdz 5 eiro. Darba nedēļā rīta kafijās aiziet no 10 līdz 25 eiro. Vienu nedēļu nedzerot līdzņemšanas kafiju, par, iepriekš minēto, summu var iegādāties labu, ilgtspējīgu un ērtu termokrūzi, un turpmāk kafiju līdzņemšanai pagatavot mājās. Šāda neliela ieradumu maiņa ļaus ietaupīt ievērojamu summu naudas, atstās būtisku iespaidu uz vidi, nepiesārņojot ar vienreizlietojamām krūzītēm, kā arī – kafijas padzeršanu ārpus mājām padarīs par īpašu notikumu.
Plānota iepirkšanās ir gudra iepirkšanās
Ieteikumu – vienmēr uz veikalu iet paēdušam, katrs latvietis noteikti ir dzirdējis vismaz vienreiz. Nepaēdis cilvēks nespēj racionāli iepirkties, nespēj turēties pie iepriekš sagatavota saraksta, toties spēj iegādāties lielu kvantumu ēdienu, kas sagādā prieku acīm, iekvēlina ēst gribošās smadzenes un sola ātru sāta sajūtu.
Ļoti efektīvs veids, kā samazināt pārtikai patērēto naudas summu, ir apzināties savu pārtikas budžetu – procentuāli, cik daudz naudas no kopējiem mājsaimniecības ienākumiem aiziet tieši pārtikas produktiem. Proti, ja šis skaitlis neapmierina, tad pienācis laiks rīkoties. Pirmkārt, ir jānosprauž mēneša budžets, vēlams šo naudu turēt atsevišķi, lai vieglāk izsekot un pieturēties pie sistēmas. Otrkārt, iepirkšanās jāveic reizi nedēļā, pirms tam rūpīgi izplānojot ēdienreizes, apsekojot jau mājās esošos pārtikas krājumus, izveidojot iepirkuma sarakstu. Sekojot līdzi akcijām, preces iespējams iegādāties par daudz zemāku cenu. Paļaušanās uz iepriekš sastādītu un saplānotu iepirkumu sarakstu ļaus izdevumus samazināt par aptuveni 30%.
Ēdienreižu plānošana
Jau iepriekš apskatījām, ka labi veidotam iepirkumu sarakstam ir pamats – sastādīts ēdienreižu plāns nedēļai. Arī šis darbiņš veicams, kad esi paēdis. Plānu visērtāk veidot tabulā, lai katrai dienai pārskatāmi pierakstītu brokastis, pusdienas un vakariņas. Papildus pamata ēdienreizēm jāpievieno uzkodu saraksts.
Maksimāli precīzs iegādājamo produktu daudzums un svars ir veiksmīgas plānošanas pamats, un no tā lielā mērā atkarīgs, vai nenāksies mest ārā ēdiena pārpalikumus. Protams, vienmēr var nedēļas gaitā lietas pamainīt, bet ir vērtīgi atcerēties, ka viens no galvenajiem ēdienreižu plānošanas mērķiem ir rīkoties jeb ēst pēc plāna, lai tādējādi ietaupītu finanses. Papildus taupīšanai, šī metode ļauj samazināt pārtikas atkritumu daudzumu, ekonomēt laiku, ko ik dienas pavadām izdomājot kārtējās vakariņas, kā arī palīdz izvairīties no spontānas fast food pasūtīšanas, neplānotas ēšanas ārpus mājām un nevajadzīgas našķēšanās. Vēl, kā liels ieguvums, jāmin iespēja uzlabot ēdienkarti. Proti, pakāpeniski ieviešot veselīgākas uzkodas, pilnvērtīgākas un dažādākas maltītes.
Pasaulē valdošā saspringtā situācija, ievērojamais cenu kāpums un nākotnes prognožu neskaidrība ir spēcīgs arguments, lai ieviestu izmaiņas ikdienas paradumos. Šīm izmaiņām nav jābūt drastiskām, bet jābūt paliekošām un jūtama rezultāta radošām. Taupība ir cieņa un gādīga attieksme pret to, kas ir pieejams. Jebkuru no resursiem, kuru izdodas ietaupīt, vienmēr var ieguldīt sevī. Ietaupīto naudu var izmantot pašizaugsmes kursiem vai iegādāties jaunu televizoru, tāpat iegūtās stundas var veltīt izklaidei – doties uz boulingu, biljarda zāli, paspēlēt Book of Ra utt. – vai varbūt sākt skriet, šie ir tikai daži piemēri, kā sevi iepriecināt.
bezmaksas azartspēļu automāti – https://www.sixslots.com/lv/spelu-automati-bez-maksas/
Book of Ra – https://www.sixslots.com/lv/spelu-automati-bez-maksas/41-book-of-ra-deluxe-spelu-automats-bez-maksas/