Kā atrast darbu – padomi, lai Jums izdotos ātrāk tikt darbā

Latvijā un arī citās valstīs darbu visbiežāk palīdz atrast nevis darba piedāvājumi un darba sludinājumi internetā, bet gan radinieki, draugi un paziņas. Šo savstarpējo atbalstu dažādās dzīves situācijās, ne tikai darba meklēšanā, var dēvēt par sociālo kapitālu. Tāpēc ir vērts pievienoties studentu korporācijai, koriem, sporta komandām, nevalstiskajām organizācijām vai pat politiskajai partijai. Darba devēji labprātāk pieņem darbā personīgi pazīstamus cilvēkus vai vismaz tos, kuri tiek ieteikti draugu. Lai arī kvalifikācija var būt nedaudz zemāka, darba devējiem ir svarīgi, ka kandidāts ir “normāls” un uzticams. Ja saprotat, ka pašreizējais sociālais kapitāls ir nepietiekams un nevarēsiet atrast darbu, pamatojoties tikai uz ieteikumiem, jāmeklē alternatīvas iespējas.

Kā uzsākt darba meklējumus?

Piesakoties darbam, cenšieties sevi prezentēt tādā veidā, kas ieinteresētu darba devēju par ilgtermiņa sadarbību. Jāatzīst, ka daļa amatu konkursu ir jau iepriekš noteikti vai darba devējam ir iecienīts kandidāts. Konkursi var būt formāli rīkoti, lai atbilstu likumdošanas prasībām vai demonstrētu labas pārvaldības principus. Šādos gadījumos izredzes uzvarēt ir ļoti mazas, taču tas nekavē jūs saglabāt optimismu. Saprotot, ka konkurss var būt bezcerīgs, ir vieglāk izvairīties no depresijas un turpināt aktīvi meklēt darbu, saglabājot pozitīvu attieksmi. Izņēmums ir valsts un pašvaldību iestādes, kur ir iespējams strīdēties par konkursa rezultātiem, taču šāda pieeja reti ir produktīva.

Padoms #1 – Pretendē uz tām pozīcijām, uz kurām esi kvalificēts

Kad finansiālie apstākļi ir saspringti, daudzi cilvēki ir gatavi pieņemt jebkādu darbu. Diemžēl pārāk augsta kvalifikācija bieži kļūst par šķērsli darba iegūšanai. Reti kura darba devēja interesē, ka darbinieks ir viņam pārāks. Tāpēc jums jāapsver divreiz, vai ir nepieciešams izcelt savu darba pieredzi, izglītību, valodu prasmes un citus sasniegumus. Turklāt augsti kvalificēti darbinieki bieži tiek uzskatīti par nepastāvīgiem. Laiks, kas jāiegulda dokumentu sakārtošanā, apmācībās un atlaišanas procedūrās, prasa gan enerģiju, gan naudu.

Darbinieks ar pārāk augstu kvalifikāciju drīzumā varētu censties atrast labāku darba vietu. Darba devēji to apzinās un nepieņems šādus cilvēkus. Zemkvalificētiem darbiem ir nepieciešama persona, kas turas pie sava darba līdz galam, zinot, ka citur nav alternatīvu. Šāds darbinieks strādās godīgāk un būs vieglāk kontrolējams. Piemērs tam ir situācija, kad nesen absolvents ar ekonomikas izglītību vēlējās kļūt par biļešu pārdevēju kinoteātrī Rīgas centrā, taču viņu neviens nepieņēma.

Ja jums vairākkārtīgi tiek sniegti atteikumi sakarā ar pārāk augstu kvalifikāciju, jums paliek vien pazemināties un nenosaukt savus profesionālos un akadēmiskos sasniegumus. Iespējams, ka tas atvērs durvis, kas agrāk bija aizvērtas. Jūs varat pierādīt savas patiesās spējas un zināšanas dzīvē vai pārejot uz citu darbu vēlākā posmā.

Padoms #2 – Izpēti internetā izvietotos darba piedāvājumus

Vakanču publicēšana avīzēs ir kļuvusi par novecojušu praksi. Lai gan daži uzņēmumi to vēl izmanto, lielākā daļa piedāvājumu tiek publicēti sludinājumu portālos un valsts iestāžu darba piedāvājumu vietnē “Latvijas vēstnesis”. Protams, vispopulārākais ir ss.lv, bet ir vērts apskatīt arī cv.lv, visidarbi.lv un reklama.lv. Internetā ir daudz citu portālu, bet šie četri pilnīgi pietiks, lai apmierinātu lielāko daļu no pieejamajiem darba piedāvājumiem Latvijā.

Izņēmums ir pašvaldības un pašvaldību uzņēmumi. Ja vēlaties atrast darbu kādā no šiem sektoriem, ir vērts apskatīt arī to mājaslapas vai doties klātienē. Pašvaldībām bieži ir tendence slēpt savus piedāvājumus vai publicēt tos ļoti nenoturīgi.

Vērts izvērtēt arī darba piedāvājumus sociālajos tīklos, piemēram, “draugiem.lv” un Facebook. Abos tīklos ir dažādas grupas ar domubiedriem, kuri piedāvā darbu. Iesakām meklēt šajos tīklos, izmantojot atbilstošus meklēšanas izteikumus, piemēram, “piedāvā darbu”, “teirdarbs” u.c. Ir cilvēki, kuri iekļauj šo informāciju savā profilā. Līdzīgi vari rīkoties arī Twitter un Odnoklassniki, bet parasti “draugiem.lv” un Facebook sniedz labākus rezultātus.

Tas ir vērts meklēt darba piedāvājumus arī atbilstošos nozares forumos, ja tādi ir pieejami. Ja esi regulārs dalībnieks konkrētajā forumā un esi izveidojis reputāciju, meklējumi varētu būt veiksmīgāki.

Padoms #3 – Uztaisi CV, kas izcelsies starp pārējiem

Darba devējiem ir svarīgi iepazīties ar saņemto rakstisko informāciju, lai veiktu sākotnējo atlasi. CV un motivācijas vēstule, lai arī tās nesniedz pilnīgu priekšstatu par cilvēku, spēj atstāt iespaidu un ietekmēt atlases procesu. Lai nodrošinātu iespēju tikt uz pārrunām, ir svarīgi sagatavot kvalitatīvu CV. Tas jāraksta bez kļūdām, skaidri un uzmanības centrā ir jābūt galvenajiem aspektiem. CV paraugi ir pieejami daudzās un dažādās formās, tāpēc jāizvēlas tāds, kas vislabāk atbilst personīgajām vajadzībām. Galīgais lēmums par atlasi bieži tiek pieņemts personīgās tikšanās laikā, jo cilvēki nav tikai loģiski racionālas būtnes. Personīgā simpātija, humors, atvērtība, sadarbības un komunikācijas prasmes, mācīšanās spējas, precizitāte un uzticamība bieži ir faktori, kas ietekmē izvēli vairāk nekā tikai kvalifikācija.

Padoms #4 – Esi gatavs darba intervijai

Pārbaudi konkrēto uzņēmumu, izvērtējot tā labās un sliktās puses. Padomā, kā tu vari ierosināt uzlabojumus uzņēmuma darbībā. Atceries, ka darba devējam tu esi kā prece, nevis tikai vienkāršs darba meklētājs. Spēlējies ar domām, bet labāk to darīt kopā ar partneri vai draugiem, izspēlējot darba pārrunu situācijas. Lūdz, lai tev tiek uzdots jautājumi, kas parasti tiek uzdots darba intervijās. Ja ir prasīta svešvalodu prasme, sagatavojies tam, ka pārrunās, visticamāk, būs jāsazinās arī svešvalodās. Darbs ir darītāja darīšana, bet runāšana ir runātāja pienākums. Praktizējies šajā jomā. Ej uz pārrunām ar mērenām cerībām iegūt konkrēto darbu. Pretējā gadījumā būsi pārāk saspringts, un tas var negatīvi ietekmēt rezultātu. Atceries, ka dzīves laikā tu strādāsi daudzās dažādās darba vietās un amatos. Konkrētais darbs ir tikai neliels posms tavā biogrāfijā.

Neaizmirsti izpētīt atsauksmes par darba devējiem internetā. Ir iespējams, ka konkrētais uzņēmums nav tik labs, kā šķiet sākotnēji. Negatīvas situācijas darbavietā ir diezgan izplatītas, piemēram, algu kavēšana, slikta attieksme pret darbiniekiem, nekvalitatīva karjeras izaugsme un nepieciešamības papildus izglītības iegūšanai neesamība. Šos aspektus darba pārrunās uzņēmējs parasti neatskaidros tev pašam.

Svarīgi ir sagatavoties jautājumam, kāpēc tieši tu vēlies strādāt šajā uzņēmumā un konkrētajā amata pozīcijā. Atbilde “vajag naudu” nav pietiekami laba, pat ja tā ir patiesa. Labāk stāsti par savām interesēm, vēlmi palīdzēt cilvēkiem, iespējām attīstīties, iegūt jaunu pieredzi vai ceļot.

Padoms #5 – Sakārto savus sociālo tīklu profilus

Veic meklēšanu savā vārdā Google, draugiem.lv un Facebook, lai pārbaudītu, kāda informācija ir pieejama par tevi. Izdzēs vai ierobežo piekļuvi visai kompromitējošai informācijai, lai tā būtu redzama tikai taviem draugiem un nevis draugu draugiem. Facebook teic, ka mēs visi esam savstarpēji saistīti ar sešiem cilvēkiem, tāpēc nav drošības, kurš kuram varētu būt pieejams. Ja nevari izdzēst informāciju, mēģini to aizstāt ar pozitīvāku saturu. Izveido publikācijas par sevi un cenšies novilkt negatīvo informāciju tālāk no pirmās lappuses Google rezultātos.

Svarīgi atcerēties, ka, ja tu neapzināti veido savu reputāciju internetā, citi to darīs tavā vietā. Preventīvas darbības vienmēr ir labākas, bet ja tas ir nokavēts, cenšies izdzēst vai samazināt nelabvēlīgo informāciju cik vien iespējams.

Padoms #6 – Ja nav darba pieredze – saki, ka esi pats apņēmīgakais!

Pieņemsim, ka jau zini, kurā uzņēmumā vēlies strādāt un esi apzinājies konkrētā darba pienākumus, bet tev nav pieredzes. Tad ir nepieciešams to iegūt. Ja esi jaunietis, kurš ir pabeidzis augstskolu, vai pat ja neesi, labākais veids ir mēģināt atrast darbu izvēlētajā jomā vai pat konkrētā amata pozīcijā vismaz puslodzi vai ceturtdaļslodzi. Prakse ir arī laba iespēja pierādīt sevi un izcelties starp citiem kandidātiem, kuriem nav pieredzes.

Iespēja iegūt darbu bez pieredzes nav nulle, taču tā ir ļoti maza. Ja esi novācis pietiekami daudz līdzekļu un vari to atļauties, vari mēģināt strādāt sākotnēji bez maksas, nosacījumā, ka, ja sniedzis pozitīvu veiktspēju, saņemsi atlīdzību. Tomēr nevajadzētu pieņemt piedāvājumus, kur atalgojums ir ievērojami zemāks, jo visvairāk novērtēsi to, ko Latvijā vērtē visvairāk – pieredzi. Ja gaidīsi ideālu piedāvājumu pasniegšanu pa plauktu, tad šajā laikā nesanāks nekas nopelnīt.

Padoms #7 – Tiec uz darba interviju un pierādi sevi!

Atcerieties – sākotnēji svarīgākais solis ir nonākt uz darba interviju. Jūsu prasmēm nav jāatbilst pilnībā visiem izvirzītajiem prasību kritērijiem. Uzņēmēji vai darbinieki, pirmkārt, pieņem cilvēkus, nevis tikai speciālistus. Izņēmums var būt amata pozīcijas, kurās obligāti ir prasītā izglītība – piemēram, ārsts, jurists, policists, logopēds, skolotājs vai amati starptautiskās organizācijās. Protams, dokumentus var viltot, taču agrāk vai vēlāk tas izgaist gaismā, un tas var radīt draudus gan atlaišanu, gan likumisku atbildību par nepatiesu informācijas sniegšanu un dokumentu viltošanu. Ir labāk būt godīgam un pacensties no sākuma sākt no zemākās pozīcijas, attīstoties ar tīru sirdsapziņu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

UZZINI KĀ NOPELNĪT 100€ JAU ŠOVAKAR!

facebook grupa

Nopelni 150€ vienā vakarā!

totalizatoru bonusu sistēma