Dažreiz vissmagākā lieta naudas taupīšanā ir tikai sākšana. Šeit jūs redzēsiet, kā soli pa solim ietaupīt naudu, kas var palīdzēt jums izveidot vienkāršu un reālistisku stratēģiju, lai jūs varētu ietaupīt visiem saviem īstermiņa un ilgtermiņa ietaupījumu mērķiem.
- Reģistrējiet savus izdevumus
Pirmais solis, lai sāktu ietaupīt naudu, ir saprast, cik daudz jūs iztērējat. Sekojiet līdzi visiem saviem izdevumiem – tas nozīmē katru kafiju, sadzīves priekšmetus un skaidras naudas izdevumus. Kad esat ieguvis savus datus, sakārtojiet numurus pa kategorijām, piemēram, gāzi, pārtikas preces un hipotēku, un summējiet katru summu. Izmantojiet savu kredītkarti un bankas izrakstus, lai pārliecinātos, ka esat precīzs – un neaizmirstiet tos.
! Padoms. Lai palīdzētu sākt darbu, meklējiet bezmaksas izdevumu izsekotāju. Digitālās programmas vai lietotnes izvēle var palīdzēt automatizēt daļu no šī darba.
- Budžets uzkrājumiem
Kad jums ir ideja par mēneša iztērētajiem līdzekļiem, varat sākt organizēt reģistrētos izdevumus funkcionējošā budžetā. Budžetā ir jāatspoguļo, kā izdevumi tiek aprēķināti atbilstoši jūsu ienākumiem, lai jūs varētu plānot savus tēriņus un ierobežot pārtēriņu. Noteikti ņemiet vērā izdevumus, kas rodas regulāri, bet ne katru mēnesi, piemēram, automašīnas uzturēšanu.
! Padoms: iekļaujiet uzkrājumu kategoriju – tiecieties ietaupīt 10 līdz 15 procentus no saviem ienākumiem. !
- Atrodiet veidus, kā samazināt tēriņus
Ja jūsu izdevumi ir tik lieli, ka nevarat ietaupīt tik daudz, cik vēlaties, iespējams, ir laiks tos samazināt. Nosakiet nebūtiskus priekšmetus, kuriem varat tērēt mazāk, piemēram, izklaidei un pusdienošanai. Meklējiet veidus, kā ietaupīt uz ikmēneša fiksētajiem izdevumiem, piemēram, televīziju un mobilo tālruni.
Šeit ir dažas idejas ikdienas izdevumu sakārtošanai:
- Anulējiet abonementus, ko nelietojat, it īpaši, ja tie tiek automātiski atjaunoti.
- Apņemieties ēst kafejnīcās tikai reizi mēnesī un izmēģināt vietas, kas ietilpst kategorijā “lēti”.
- Piešķiriet sev „atdzīvošanās periodu”: kad vilina nebūtisks pirkums, pagaidiet dažas dienas. Jums var būt prieks, ka esat pagājis tam garām, vai arī esat gatavs tam ietaupīt.
- Uzstādiet ietaupījumu mērķus
Viens no labākajiem naudas taupīšanas veidiem ir mērķa izvirzīšana. Sāciet ar domu par to, ko jūs varētu vēlēties ietaupīt – iespējams, jūs apprecējaties, plānojat atvaļinājumu vai ietaupāt pensijai. Tad izdomājiet, cik daudz naudas jums vajadzēs un cik ilgs laiks jums varētu būt nepieciešams, lai ietaupītu.
Šeit ir daži īstermiņa un ilgtermiņa mērķu piemēri:
- Īstermiņa (1–3 gadi)
- Ārkārtas palīdzības fonds (3–9 mēneši no dzīves izdevumiem, katram gadījumam)
- Brīvdienas
- Pirmā iemaksa par automašīnu
- Ilgtermiņa (4+ gadi)
- Pirmā iemaksa mājās vai
- rekonstruēšanas projekts
- Jūsu bērna izglītība
- Pensija
Ja ietaupāt pensijas vai bērna izglītības dēļ, apsveriet iespēju šo naudu ievietot ieguldījumu kontā. Lai arī ieguldījumi rada riskus un ir iespēja zaudēt naudu, tie rada arī izaugsmes iespējas, kad tirgus aug, un tas varētu būt piemērots, ja jūs plānojat notikumu tālu nākotnē. Lai iegūtu sīkāku informāciju, skatiet 6. darbību.
! Padoms: uzstādiet mazu, sasniedzamu īstermiņa mērķi kaut kam jautram un pietiekami lielam, lai jums, visticamāk, nebūtu naudas, lai par to samaksātu, piemēram, jaunu viedtālruni vai svētku dāvanas. Mazāku mērķu sasniegšana un izklaides atlīdzības baudīšana, par kuru esat ietaupījis, var sniegt psiholoģisku stimulu, kas pastiprina ieradumu. !
- Izvērtējiet prioritātes
Pēc izdevumiem un ienākumiem jūsu mērķi, visticamāk, visvairāk ietekmēs ietaupījumu sadali. Noteikti atcerieties ilgtermiņa mērķus – ir svarīgi, lai pensijas plānošana neaizēnotu īslaicīgas vajadzības.
! Padoms. Uzziniet, kā prioritizēt ietaupījumu mērķus, lai jums būtu skaidrs priekšstats par to, kur sākt ietaupīt. Piemēram, ja jūs zināt, ka jums tuvākajā laikā vajadzēs nomainīt savu automašīnu, jūs tagad varētu sākt krāt tam naudu. !
- Izvēlieties pareizos rīkus
Ja ietaupāt īstermiņa mērķu sasniegšanai, apsveriet iespēju izmantot apdrošinātos depozītu kontus:
- Krājkonts
- Depozīta sertifikāts, kas fiksē jūsu naudu uz noteiktu laiku ar likmi, kas parasti ir augstāka nekā krājkonti
Par ilgtermiņa mērķiem apsveriet:
- Apdrošināti individuālie pensiju konti, kas ir nodokļu ziņā efektīvi krājkonti
- Vērtspapīri, piemēram, akcijas vai kopfondi. Šie ieguldījumu produkti ir pieejami, izmantojot ieguldījumu kontus pie brokera-tirgotāja. Atcerieties, ka vērtspapīrus FDIC neapdrošina, tie nav bankas noguldījumi vai citas saistības, un tos negarantē banka. Tie ir pakļauti ieguldījumu riskiem, ieskaitot iespējamu jūsu pamatsummas zaudēšanu.
! Padoms. Jums nav jāizvēlas tikai viens konts. Rūpīgi apsveriet visas savas iespējas un apsveriet tādas lietas kā līdzsvara minimums, nodevas un procentu likmes, lai jūs varētu izvēlēties kombināciju, kas vislabāk palīdzēs ietaupīt jūsu mērķiem. !
- Padariet taupīšanu automātisku
Gandrīz visas bankas piedāvā automātiskus pārskaitījumus starp jūsu norēķinu kontu un krājkontu. Jūs varat izvēlēties, kad, cik daudz un kur pārskaitīt naudu vai pat sadalīt tiešo depozītu, lai katras algas daļa nonāktu tieši jūsu krājkontā.
! Padoms. Tiešā depozīta sadalīšana un automātisko pārskaitījumu iestatīšana ir vienkārši naudas ietaupīšanas veidi, jo jums par to nav jādomā, un tas parasti samazina kārdinājumu naudu tērēt tā vietā. Izmantojot mobilo un tiešsaistes banku,
- Vērojiet, kā jūsu uzkrājumi aug
Pārskatiet savu budžetu un katru mēnesi pārbaudiet progresu. Tas ne tikai palīdzēs jums pieturēties pie personīgā uzkrājumu plāna, bet arī palīdzēs ātri identificēt un novērst problēmas. Izpratne par to, kā ietaupīt naudu, var pat iedvesmot jūs atrast vairāk iespēju ietaupīt un ātrāk sasniegt savus mērķus.