Kā pareizi rakstīt motivācijas vēstuli

Motivācijas vēstules nozīme

Motivācijas vēstule ir pirmais šķērslis, kas atsijā tos kandidātus, kuri nav gatavi ne kripatiņu piepūlēties un grib tikai sūtīt savu  standartizēto CV uz visām iespējamajām vakancēm. Līdzīgi kā rakstot CV, arī rakstot motivācijas vēstuli ir svarīgi saprast savu auditoru, t.i. darba devēju. Iedomājies, ka esi darba devējs, kuram ir konkrēta problēma  vai uzdevums, kura risināšanai ir nepieciešams pieņemt jaunu darbinieku. Atbildi pats sev un vēlāk arī pašā vēstulē uz trīs svarīgiem jautājumiem – (1) kādu kandidātu darba devējs vēlas redzēt, (2) kādas prasmes, motivācija un rakstura īpašības šajā amatā būtu nepieciešamas, (3) kā Tu vari palīdzēt atrisināt darba devēja problēmas. Ja nepieciešams, rakstot nedaudz piepušķo informāciju, taču nepārspīlē, to uzreiz varēs sajust. Pēc vēstules uzrakstīšanas salīdzini to ar savu CV, vai nav pretrunas. Iespējams, ka viens vai otrs dokuments būs jāpielabo, lai radītu viendabīgu iespaidu.

Turpinājumā detalizētāk aplūkosim kā vēstuli pareizi noformēt, kādu informāciju obligāti iekļaut un kā to izdarīt pareizi.

Kā uzrakstīt motivācijas vēstuli, kas par 300% palielina iespējas nokļūt uz darba interviju

1. Tehniskais noformējums

  • Pirmais, ko jebkurš cilvēks lasot pamana ir dokumenta noformējums. Teksta izkārtojumam, stilam un burtu lielumam ir jābūt saskaņotam ar CV, svarīgākā informācija (ne vairāk kā daži vārdi rindkopā) jāizceļ treknrakstā (bold). Informācijai ir jābūt pārskatāmai, saistošai un atmiņā paliekošai. Konkrēts vēstules noformējums būs atkarīgs no potenciālās darba vietas, konservatīvākās iestādēs noformējumam ir jābūt neitrālākam, radošajā industrijā strādājošie var atļauties lielāku rīcības brīvību.
  • Informācija jāraksta pirmajā personā īstenības izteiksmē. Piemērs, norādot uz darba devēja problēmu, jāraksta – “es iesaku to risināt”, nevis “es ieteiktu to risināt”. Neaizraujies ar “es” lietošanu katrā teikumā. Ja jālasa viena vēstule tas vēl nav nekas, bet, ja atkārtojas piektajā pēc kārtas, tad ir ļoti tracinoši. Tu nekad nezini, kura pēc kārtas tiks lasīta tava vēstule.
  • Dokumentam nevajadzētu pārsniegt vienu A4 formāta lapu, jo reti kuram ir pacietība lasīt lielāku apjomu.
  • Raksti gramatiski pareizi un stilistiski pieņemami. Pirms nosūtīšanas, iedod to izlasīt cilvēkam, kam uzticies un kurš var izlabot gramatikas un stila kļūdas, kā arī ideālā gadījumā dot ieteikumus par satura uzlabojumiem.
  • Vēstuli pirms nosūtīšanas Izdrukā  un paraksti. Ja motivācijas vēstule ir jāsūta elektroniski, izdrukāto kopiju paraksti, ieskanē un sūti elektroniski.

3. Obligāti iekļaujamā informācija

  • Vēstules augšējā daļā jnorādi kontaktinformācija (vārds, uzvārds, tālrunis, epasts, adrese, pasta indekss), kā arī adresātu.
  • Īsumā iepazīstini ar savu profesionālo pieredzi (1 – 2 rindkopas).
  • Informē par to, kā palīdzēsi risināt darba devēja problēmas un dotos uzdevumus konkrētajā amatā (1 rindkopa).
  • Iepazīstini ar savām personības šķautnēm, kas padara Tevi ideāli piemērotu darba sludinājumā minētajai vakancei, t.sk. rakstura īpatnībām, hobijiem, papildus izglītību vai kursiem (1 rindkopa).
  • Atklāj iemeslus, kādēļ vēlies iegūt šo darbu. Vēlams ir runāt par izaugsmes iespējām, profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanu, iegūto teorētisko zināšanu pielietošanu praksē. Ja vēlaties mainīt darbības jomu, vai nav iepriekšēja pieredze līdzīgā amatā, rakstiet, ka gribat paplašināt redzesloku, kvalifikāciju vai vienkārši esat sapratis, ka jūsu aicinājums ir [brīva vieta izvēlētajam darba sludinājumam], taču šādā gadījumā ir nepieciešams pamatojums. Piemēram, jau esat brīvprātīgi palīdzējis kādam veikt šo pienākumu, bijis praksē vai jebkas cits. Svarīgi ir apliecināt, ka tiešām kaut ko zini par konkrēto amatu, nevis tikai fantazē (1 – 2 rindkopas).
  • Pateicība par veltīto laiku, “caur puķēm” paziņojums, ka, ja nesaņemsiet atbildi noteiktā termiņā, pats interesēsieties par rezultātiem (1 teikums).
Atkarībā no tavas līdzšinējās darba pieredzes un izglītības, kā arī idejām par uzlabojumiem jaunajā darba vietā, atšķirīgs būs apjoms katrā no sadaļām. Ja pieredze ir maza un izglītība arī nav īsti atbilstoša, rakstiet par motivāciju, īpašībām un jebko, kas varētu palīdzēt nokļūt uz darba interviju.

3. Motivācijas vēstules semantika

  • Vissvarīgākais vēstulē ir pirmais teikums un rindkopa. Tieši šeit ierakstītā informācija noteiks vai vēstule tiks lasīta līdz beigām vai uzreiz nolikta neperspektīvo vēstuļu kaudzē. Iekļauj kādu frāzi vai teikumu, kas liek uzķerties un lasīt tālāk.
  • Atklāj būtiskāko par savu profesionālo pieredzi, sasniegumiem un kā tie varētu tikt izmantoti, lai palīdzētu atrisināt darba devēja problēmas, bet izvairies no CV pārstāstīšanas.
  • Izvairies no liekvārdības, lieto atslēgas vārdus, kas liecina tavu entuziasmu, aktivitāti un gatavību pierādīt sevi darbos.

Vārdam un idejām piemīt spēks, kas aizrauj un var mainīt visu pasaules attīstības gaitu. Lieto tos prasmīgi un iegūsi darbu neatkarīgi no jebkādiem trūkumiem vai profesionālās pieredzes trūkuma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

UZZINI KĀ NOPELNĪT 100€ JAU ŠOVAKAR!

facebook grupa

Nopelni 150€ vienā vakarā!

totalizatoru bonusu sistēma